King Eric (1. časť)

Autor: Michal Brestovanský | 7.1.2012 o 15:15 | (upravené 8.1.2012 o 20:50) Karma článku: 2,69 | Prečítané:  506x

Môj celkom prvý príspevok, by som rád venoval môjmu najväčšiemu futbalovému vzoru a to Ericovi Cantonovi. Rád by som priblížil na tomto kúsku časť jeho života, či už pre jeho fanúšikov, alebo aj mladšiu generáciu, ktorej jeho meno nič nehovorí, maximálne sa s ním stretli vo FIFE 11, 12 v tíme Clasic XI.

Cantona bol určite jednou z významných osobností svetového futbalu a hlavne jednou z legiend Manchesteru United. V rôznych rebríčkoch uznávaných novinárov, fanúšikov, trénerov sa vždy umiestnil na najvyšších priečkach spomedzi hráčov, ktorý pôsobili v Manchestri, počas celej jeho doterajšej existencie. Cantona mal však aj povesť veľkého búrliváka a jeho kariéra sa nie vždy spájala len s jeho futbalovým umením.

Začiatky kariéry:

Eric Cantona, celým menom Eric Daniel Pierre Cantona sa narodil 24. 5. 1966 v Marseille. Cantona začal svoju kariéru v mužstve SO Caillolais. Spočiatku nasledoval kroky svojho otca a začal ako brankár. Postupom času sa u neho začali prejavovať tvorivé inštinkty a bolo jasné, že Ericovo miesto je niekde inde. V mužstve SO Caillolais odohral viac ako 200 zápasov.

Francúzsko:
Cantonov prvý profesionálny klub bol AJ Auxere, kde pôsobil najskôr 2 roky v juniorskych tímoch aby 5. 11. 1983 vo veku 17 rokov debutoval v Ligue 1 pri víťazstve 4:0 nad FC Nantes. V roku 1984 prerušila jeho kariéru povinná vojenská služba. Po jej skončení bol Eric poslaný na hosťovanie do 2 francúzskej ligy, do mužstva Martigues. Počas tohto jeho pôsobenia odohral v drese Martigues 15 zápasov s bilanciou 4 góly.

Po skončení hosťovania sa vrátil do AJ Auxere, s ktorým podpísal v roku 1986 profesionálnu zmluvu. Okamžite sa zaradil medzi opory mužstva a svojimi výkonmi upútal aj reprezentačného trénera Henri Mitchela, ktorý ho povolal do reprezentácie.
Avšak v roku 1987 začali aj jeho disciplinárne problémy, ktoré neskôr sprevádzali celú jeho kariéru. Prvým prehreškom bol úder do tváre tímového spoluhráča Bruna Martini, za čo bol aj od vedenia klubu pokutovaný.

Cantona v drese AJ Auxere

Cantona v drese SO Caillolais

zdroj:http://ebooks.riderdownload.com/eric-cantona-the-rebel-megapost/

Nasledujúci rok sa znova ocitol v ťažkostiach po nebezpečnom zákroku na hráča Nantes Michela Der Zakariana, za čo bol disciplinárne potrestaný zákazom činnosti na 3 stretnutia (neskôr zmenené rozhodnutie na 2) a Auxere mu pohrozilo, že ho neuvoľní na ME U21. To sa našťastie nestalo a Eric sa stal súčasťou mužstva, ktoré získalo v roku 1988 titul z ME U21.

Krátko nato prestúpil Cantona z Auxere do Marseille za rekornú prestupovú sumu v rámci francúzskej ligy (22 m frankov). Tu sa znova prejavila jeho povaha. Po tom čo bol vystriedaný v zápase proti Torpedu Moskva, pri odchode z ihriska, odhodil na zem dres, za čo si vyslúžil od Marseille, mesačný zákaz činnosti. Približne v tom istom čase, bol potrestaný aj od francúzskej futbalovej asociácie a bol na rok vylúčený z reprezentácie za urážky trénera vo francúzskej televízií. Po nástupe Michela Platiniho na lavičku Les Bleus ho bol požiadať o návrat do francúzskej reprezentácie.

Po týchto udalostiach bol Cantona poslaný na polročné hosťovanie do Bordeaux a po ňom na ročné hosťovanie do Montpellieru. Ale ani v Montpellieri sa nevyhýbal problémom a nezostal nič dlžny svojej povesti. Zapojil sa do bitky so svojim spoluhráčom Jean-Claude Lemoultom a hodil mu do tváre kopačku. Po tomto incidente žiadalo 6 hráčov Montpellieru aby bol Cantona s okamžitou platnosťou vyhodený z mužstva. Avšak na jeho stranu sa postavili hráči ako Laurent Blanc a Carlos Valderrama a klub si ho nakoniec ponechal v kádri. Potrestal ho len 10 dňovým zákazom činnosti. Klub urobil dobre a Eric bol jedným zo strojcov úspechu vo francúzskom pohári. Jeho výkony v drese Montpellieru presvedčili Marseille a ďalšiu sezónu bol už znova členom kádra OM.

Spočiatku Eric pravidelne nastupoval, či už pod vedením trénera Gerarda Giliho alebo neskôr Franza Beckenbauera. Avšak po odvolaní trénera Franza Beckenbauera a jeho nahradením Raymondom Goethalsom bol Eric s Goethalsom neustále v konflikte, na čo už došla prezidentovi OM Gerardovi Tapiemu trpezlivosť a aj napriek zisku titulu bol Cantona predaný do Nimes.

V decembri 1991, počas zápasu došla Cantonovi trpezlivosť a svoju nespokojnosť s rozhodnutím hlavného rozhodcu vyriešil po svojom a hodil do hlavného rozhodcu loptu. Výsledok, Cantona bol predvolaný pred disciplinárnu komisiu, kde dostal zákaz činnosti na mesiac. Po tomto nazval Eric všetkých jej členov iditomi. To nezostalo  bez následkov a trest mu bol zvýšený na 2 mesiac. Toto rozhodnutie už Eric neuniesol a ohlásil koniec kariéry.

Pokračovanie:


Zdroje:


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?