King Eric (2. časť)

Autor: Michal Brestovanský | 8.1.2012 o 13:55 | (upravené 10.1.2012 o 11:02) Karma článku: 3,08 | Prečítané:  616x

Našťastie nakrátko potom ako Cantona ohlásil ukončenie kariéry svoje rozhodnutie prehodnotil (aj po naliehaní Michela Platiniho) a odišiel na týždňovú skúšku do anglického Sheffieldu Wednesday, kde mu bolo ponúknuté predĺženie skúšky, čo však Cantona odmietol a odišiel do Leedsu United, kde sa stal členom kádra, ktorý získal titul vo First Division (predchodca Premier League). Jeho transfer z Nimes stál Leeds 900 tisíc libier. 26. 11. 1992 robí Cantona najdôležitejší krok vo svojej kariére a prestupuje za smiešnu sumu 1,2 milióna libier do Manchesteru United, aby sa za 5 rokov pôsobenia v jeho farbách stal jednou z legiend klubu. Bol to zrejme najlepší obchod sira Alexa Fergusona na lavičke United.

Eric a Manchester United

Sezóna 1992 - 1993

Cantona debutoval v drese United v priateľskom zápase proti Benfice Lisabon, usporiadanom na počesť 50-tych narodenín Eusébia a v súťažnom zápase dňa 6. 12. 1992 proti Manchesteru City.

Cantona sa stal okamžite platným hráčom United. Prvý gól strelil v remízovom zápase proti Chelsea (1:1). Samozrejme, že ani v Manchestri sa nevyhol problémom a počas zápasu s Leeds United opľul divákov Leedsu a dostal pokutu 1000 libier. Cantona bol hneď v prvej sezóne jednou z opôr United a pomohol mu získať prvý ligový titul od sezóny 1966-67.

Sezóna 1993 - 1994

V nasledujúcej sezóne sa Manchestru podarilo obhájiť titul a zvíťaziť v FA Cup-e. (vo finále porazili Chelsea 4:0 a Cantona strelil 2 góly). Cantona dosiahol túto sezónu na jedno z jeho najväčších individuálnych ocenení, keď bol profesionálnymi hráčmi zvolený za hráča roka. Ale čo by to bolo za sezónu keby sa Cantona neukázal aj vo svojom horšom svetle. Cantona bol vylúčený v zápase Champions League proti Galatasarayu Istanbul, čo v konečnom dôsledku stálo United postup do ďalšej fázy. V Premier League bol vylúčený 2 krát po sebe, čo mu vynieslo trest na 5 zápasov.

V sezóne 93/94 sa Eric začal objavovať v drese United s číslom 7 a stal sa tak nasledovníkom takých hráčov ako George Best a Bryan Robson. Po Cantonovi prebrali túto štafetu David Beckam a Cristiano Ronaldo.

 

Cantona v drese "červených diablov"

zdroj:totalfootballmadness.com

Sezóna 1994 - 1995

Sezónu 94/95 si United výborne rozbehli a vyzeralo to na zisk tretieho titulu v rade. Ich nádeje ale boli pochované dňa 25.1. 1995, kedy nastala jedna z najkontroverznejších udalostí v celej histórií britského ale aj svetového futbalu. Bolo to v zápase United proti Crystal Palace. Eric Cantona bol v zápase vylúčený. Pri odchode do šatne napadol po predchádzajúcich urážkach fanúšika Crystal Palace Matthewa Simmonsa, ktorému uštedril kop v štýle „kung fu“ a následne niekoľko úderov päsťou. Na tlačovej konferencií po tomto incidente povedal jeden zo svojich najznámejších výrokov: „Keď čajky nasledujú rybársku loď, je to preto, že si myslia, že sardinky budú vhodené do mora “. Vstal a odišiel preč. Cantona bol za tento útok na fanúšika zatknutý a odsúdený na 2 týždne do väzenia. Toto rozhodnutie bolo ale následne v odvolacom konaní zrušené a zmenené na 120 hodín verejnoprospešných prác. Navyše od anglickej futbalovej asociácie bol potrestaný 4 mesačným zákazom hracej činnosti a pokutou 20 tisíc libier. Neskôr mu bol trest zvýšený na 8 mesiacov a ďalšiu pokutu 10 tisíc libier.Napriek tomu sa Cantona vyjadril, že útok na Matthewa Simmonsa bol najkrajšmí okamihom jeho kariéry.

Strata Cantonu bola pre Manchester United citeľná a žiaden hráč ho nedokázal do konca súťaže zastúpiť. Tento incident vyšiel United draho a skončili v tabuľke na druhom mieste za Blackburnom Rovers. Navyše po tomto incidente prišiel aj o funkciu kapitána vo francúzskej reprezentácií, keďže 8 mesačný zákaz činnosti sa vzťahoval aj na medzinárodné zápasy. Objavili sa aj špekulácie, že Cantona opustí Anglicko a odíde do Talianska, kde mal o neho veľký záujem Inter Milan ale sir Alex Ferguson ho presvedčil aby zostal v Manchestri.

 

Kontroverzný útok Cantonu na fanúšika Crystal Palaca Matthewa Simmonsa

zdroj: youtube.com

Sezóna 1995- 1996

Ericov návrat na trávniky sa uskutočnil 1.10. 1995 v zápase proti Liverpoolu a už po 2 minútach na trávniku skóroval z pokutového kopu. 8 mesiacov bez futbalu si ale vyžiadalo svoju daň a Eric zápasil s výkyvmi formy. Všetko sa však zmenilo v zápase proti West Ham United. Eric strelil gól a naštartoval United ku 10-zápasovej šnúre bez prehry. Veľa zápasov v tej sezóne skončilo víťazstvom United v pomere 1:0, pričom jediný gól strelil práve Cantona. Touto šnúrou neporaziteľnosti sa United dotiahli na vedúci Newcastle a v poslednom zápase po výhre 3:0 nad Middlesbrough slávili tretí titul z posledných štyroch sezón. United sa tiež prebojovali do finále FA Cup-u, kde zvíťazili nad FC Liverpool 1:0 po Ericovom góle z 86. minúty. Manchester United sa stal prvým týmom ktorý získal 2 krát double a Cantona bol prvým neanglickým kapitánom víťaza FA Cup-u.

Sezóna 1996 – 1997

Po odchode Steva Bruca sa Cantona stal definitívne kapitánom United a „červení diabli“ znova obhájili titul. Cantona získal za 5 rokov v drese United 4 ligové tituly, ak pripočítame tituly s Marseille a Leeds United, máme tu obdivuhodnú bilanciu 6 ligových titulov za 7 rokov.

Na konci tejto sezóny ohlásil Cantona vo veku 30 rokov, ukončenie svojej hráčskej kariéry. Posledný ligový zápas odohral 11. 5. 1997 proti West Ham United a úplne posledný zápas o 5 dní neskôr ( čestný zápas za Davida Bussta, ktorý musel ukončiť kariéru po zápase s United v predchádzajúcej sezóne) proti Coventry City.

Cantona zaznamenal v drese United obdivuhodnú bilanciu 64 ligových gólov, navyše ďalších 11 v domácich pohároch a 5 v lige majstrov, čím sa počet jeho zásahov vyšplhal na 80 gólov v drese United za 5 rokov.

Eric a fans

Napriek tomu, že sa Cantona počas svojej kariéry nevyhýbal rôznym kontroverzným situáciám a medzi niektorými hráčmi nebol obľúbený, úplne opačný vzťah mal s fanúšikmi. V každom jednom mužstve sa stal miláčikom tribún. Keď už mladší hráči stratili s fanúšikmi trpezlivosť a prestali dávať autogramy, Eric stál stále v dave a naďalej rozdával autogramy. Za svoje výkony a vzťah k fans, si vyslúžil Cantona prezývku od fanúšikov Manchestru United „ King Eric“. Vždy im dal najavo ako si váži ich podporu. Ani po „kung-fu incidente“ sa neodsťahoval z  radovej štvrte v Boothstowne aj napriek tomu, že čelil rôznym posmeškom zo strany niektorých obyvateľov. O jeho vzťahu k fans svedčí aj jeden z jeho výrokov: „Vždy som bol hrdý a šťastný, keď fanúšikovia spievali moje meno, no zároveň som sa bál, že zajtra už nebudú. Bál som sa, lebo som ich miloval. A keď niečo milujete, tak sa bojíte, že to stratíte.“

Do dnešného dňa sa spievajú počas zápasov United oslavné piesne o Cantonovi.

Po ukončení kariéry:

V roku 1998, pri oslave 100 výročia anglickej futbalovej lige, bol Eric zaradený na zoznam 100 legiend ligy. Navyše v roku 2002 bol uvedený do anglickej futbalovej siene slávy. V roku 2003 v deň 10 výročia Premier League bol pri vyhlasovaní najlepších hráčov zaradený do najlepšej 11-ky.Navyše sa vyjadril k ukončeniu svojej kariéry v roku 1997, keď povedal: „Keď skončíte s futbalom, tak to nie je ľahké, váš život sa stáva ťažším. Ja by som to mal vedieť, pretože niekedy mám pocit, že som skončil príliš mladý. Miloval som túto hru, ale stratil som vášeň chodiť skoro do postele, nechodiť s priateľmi večer von, nepiť a odpúšťať si veľa ďalších vecí, čo sa mi na živote páčia.“ Cantona chcel odísť na vrchole, aby si ho ľudia pamätali ako víťaza a výborného hráča.

Eric a masmédiá

V roku 1992 prepožičal svoje meno dvom videohrám (Eric Cantona Football Challenge a Eric Cantona Football Challenge: Goal! 2).

Od svojho odchodu do futbalového dôchodku sa Cantona objavil v mnohých európskych futbalových reklamách pre Nike ale hlavne sa sústredil na kariéru herca vo francúzskej kinematografií. Kde si vyskúšal úlohy vo viacerých filmoch.

V roku 2007 nahovoril hovorené slovo na albume francúzskej rockovej kapely Dionysos.

Eric a plážový futbal

Krátko po odchode z Manchestru United sa stal kapitánom francúzskej reprezentácie v plážovom futbale, kde sa s ňou zúčastnil na viacerých významných turnajoch. V roku 2005 bol manažérom mužstva, ktoré zvíťazilo na majstrovstvách sveta a o rok neskôr trénerom, tento krát bronzového mužstva zo svetového šampionátu.

Eric a súčasnosť

Momentálne pôsobí Cantona vo funkcií futbalového riaditeľa v mužstve New York Cosmos a pripravuje kandidatúru do francúzskych prezidentských volieb.

Eric a budúcnosť

V minulosti sa Cantona vyjadril, že by chcel byť trénerom alebo asistentom trénera v Manchestri United. Fanúšikovia by ho tam určite privítali ale momentálne tomu bráni skutočnosť, že „červených diablov“ vlastnia Glazerovci, o ktorých sa Cantona vyjadril, že pokiaľ budú vlastniť United, tak sa nevráti.

Po svojej smrti si Cantona želá byť spopolnený a jeho popol má byť rozsypaný na trávniku Old Trafford!!!

 

Ericove známe výroky:

„Našťastie, nie všetci hráči sú ako ja. Inak by vládla anarchia.“

„Dobrý gól je ten, ktorý je dôležitý.“

„Opustiť klub je ako opustiť ženu. Keď nemáte čo povedať, odchádzate.“

„Futbal je ako sex. Ak nevydržíte 90 minút, u žiadnej nemôžete byt víťazom.“

Nie, to som JA!“ – odpoveď Erica Cantonu novinárovi, na otázku, kto bol podľa neho lepší z dvojice Zidane – Platini.

"Góly sú ako bábätká. Všetky sú nádherné."

„Raz za život zažijete emóciu, ktorá je silnejšia ako vy a nemôžete ju zdôvodniť. Je veľmi dôležité ju vyjadriť – čo automaticky neznamená, že niekoho udriete. Neverím ľuďom, ktorý z toho robia vedu, zabíja to pasiu. Musíte dovoliť, aby ste čas od času na sebou stralili kontrolu.“

„Ak strelíte dva góly, môžete si povedať, že ste mali dať tri. Perfekcionizmus, to je to čo vás posúva ďalej.“

„Ja som Boh.“

 

Výroky o Ericovi:

„Jediné anglické slovo, ktoré som od Erica počul bolo: gól.“ Steve Bruce

„Jemu patrilo to miesto (Old Trafford.) On ho miloval a dav miloval jeho.“ Roy Keane

„Dal by som všetko šampanské, čo som v živote vypil, za to, aby som mal možnosť si s ním zahrať na Old Trafforde jeden veľký európsky zápas.“ George Best

 

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Eric_Cantona

http://www.ericcantona.com/biography/

http://www.manchester-united.estranky.cz/clanky/cantona.html

http://manchesterfc.blog.cz/0701/eric-cantona-legenda

http://sites.google.com/site/fifa09muffi/Home/Vo%C4%BEn%C3%BD-%C4%8Das/citaty-a-v

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?