Kapitán Tsubasa, môj idol.

Autor: Michal Brestovanský | 17.2.2012 o 12:01 | (upravené 17.2.2012 o 12:09) Karma článku: 3,98 | Prečítané:  1404x

Každý futbalista, futbalový fanúšik alebo aj nezaujatá osoba, ktorá si futbal pozrie len výnimočne si vždy nájde určitý svoj vzor.  Ani ja som nebol výnimka. Mojimi vzormi boli Eric Cantona, neskôr Deco, Andrea Pirlo, Gennaro Gattuso, Gareth Bale, zo slovenských hráčov Ľubomír Moravčík atď. , avšak aj jedna hráčska osobnosť, ktorú by ste na reálnych  futbalových trávnikoch nemali možnosť vidieť.

Tou osobnosťou bol kapitán Tsubasa Ozora. Zrejme si veľa ľudí v momente nespomenie o koho ide. Tsubasa Ozora je hlavná postava japonského animovaného seriálu, ktorý bolo možné na Slovensku vidieť na obrazovkách STV alebo napr. aj nemeckej RTL 2. Seriál, ktorý vznikol v roku 1983 a prakticky je vysielaný až dodnes je príbehom malého chlapca, ktorý sa vďaka obrovskému talentu prepracuje z malého mestského týmu až na kapitána japonskej futbalovej reprezentácie. V časoch keď bolo možné tento seriál vidieť na slovenských obrazovkách, každý chlapec s ktorým som hrával futbal chcel byť ako on. Keď sa mi v súčasnosti tento seriál vybaví, tak si hlavne spomeniem na to, ako 15 minút z jednej 20 minútovej časti trvalo hráčom prebehnúť z jednej strany ihriska na druhú, pričom sa krajina za ich chrbtom strácala ako keby bežali rýchlosťou 300 km/h. To nehovorím o rýchlosti strely, ktorú vyslali na bránku. Takmer vždy dokázala roztrhnúť bránkovú sieť. Hráči sa do lôpt hádzali hlavou, pri hlavičkovaní alebo streľbe z voleja dokázali vyskočiť niekoľkokrát vyššie ako bola výška bránky. Hlavný rozhodca odpískal koniec zápasu v momente, keď bola lopta na bránkovej čiare a veľa ďalších vecí. Ale aj napriek všetkej tej nereálnosti, patril Tsubasa medzi moje vzory. V tej dobe som na to tak nepozeral, považoval som Tsubasu za najlepšieho futbalistu na svete. Skúšal som na tréningoch jeho neskutočné kľučky a chcel byť ako on. Závidel som Japonsku takého hráča a vždy pri sledovaní zápasu slovenskej reprezentácie som čakal, kedy sa na trávniku objaví náš Tsubasa.zdroj: http://benjaminsaga.blogspot.com/2011/02/captain-tsubasa.html

Tento seriál ovplyvnil život nie jedného mladého futbalistu na celom svete. Z Tsubasu sa stal fenomén. Možno by nebolo od veci znova zaradiť do vysielania pre deti podobné rozprávky. Ak by už v detstve mali podobný vzor, možno by sa viac venovali športu, pretože náklady na šport sú pre spoločnosť vždy menšie ako náklady na prevenciu a liečbu drogových a iných závislostí.

Keď vidím momentálnu slovenskú futbalovú reprezentáciu, kapitána Tsubasu mi najviac pripomína Marek Hamšík. Vypracoval sa z malého mestského mužstva na hviezdu Neapolu a kapitána našej reprezentácie. Dokonca má aj podobný účes, ale od Tsubasu ho však ešte odlišuje nevyrovnanosť výkonov na oboch poliach. Možno sa časom dočkám toho, že bude tou pravou hviezdou a vodcom našej reprezentácie a bude veľkým pozitívnym vzorom pre našu mládež, tak ako bol a je Tsubasa vzorom pre nielen japonské deti a mládež, ale pre deti na celom svete.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?