Najslávnejšie futbalové tribúny na svete (1. časť)

Autor: Michal Brestovanský | 11.4.2012 o 23:32 | (upravené 12.4.2012 o 0:00) Karma článku: 6,55 | Prečítané:  2260x

Sú futbalové štadióny, pri ktorých stačí vysloviť ich meno a každý si predstaví  štadión ako celok. Takými sú napríklad Nou Camp, Wembley a pod. Existujú však štadióny, pri ktorých pri vyslovení ich mena napadne fanúšikom konkrétna tribúna. Zväčša je to tribúna, na ktorej  majú miesto domáci ultras fanúšikovia, ktorí sa starajú o atmosféru na štadióne. Tieto tribúny sú často krát populárnejšie ako celý štadión. Prinášam svoj prehľad futbalových tribún, ktoré sú podľa môjho názoru najslávnejšie na svete.

Südtribune – Westfallen Stadion

Tribúna nachádzajúca sa na Westfalskom štadióne (momentálne Signal Iduna Park) je najväčšou tribúnou na státie v Európe. Jej kapacita je 24,454 miest a nesie prezývku „Die gelbe Wand“ (žltá stena).  Svoje miesto na nej majú ultras fanúšikovia Borussie Dortmund. Südtribune je 100 metrov široká, 40 metrov vysoká a jej sklon je 37 stupňov. Jej terajšia podoba je výsledkom zisku titulu Borussie Dortmund v Bundeslige v roku 1995 a zisku titulu v lige majstrov z roku 1997, ktoré spôsobili príliv nových fanúšikov, čo malo za následok, že bolo potrebné zvýšiť kapacitu štadióna. Pre fanúšika Borussie Dortmund je návšteva Südtribune počas zápasu niečo ako pre moslima návšteva Mekky. Südtribune je na každý zápas vypredaná, pričom všetky miesta sú zaplnené majiteľmi celosezónnych permanentiek zakúpených ešte pred sezónou

.

The Kop – Anfield Road

Tribúna The Kop je považovaná za najslávnejšiu futbalovú tribúnu na svete.  Nachádza sa na štadióne Anfield Road, na ktorom hrá svoje domáce zápasy FC Liverpool.  Svoje meno nesie podľa kopca Spion Kop v juhoafrickej republike kde sa udiala tzv. Druhá búrska vojna a v ktorej padlo takmer 250 britských vojakov. Jej kapacita je v súčasnosti 12 390 miest. Pôvodne mala kapacitu vyše 30 000 tisíc miest na státie, avšak po tragédií v Hillsborough v roku 1989 a prijatí nových bezpečnostných pravidiel po odporúčaní tzv. Taylorovej správy[1] bola kapacita znížená a všetky miesta sú momentálne na sedenie. Na The Kop majú miesto najvernejší a najhlučnejší fanúšikovia FC Liverpool, ktorý neúnavne ženú celý zápas svoje mužstvo k víťazstvu. Platí tradícia, že ak domáci vyhrajú los pred výkopom, vždy zvolia stranu aby mali The Kop za chrbtom. V druhom polčase má zasa tribúna dostať pod tlak súperovo mužstvo.

Virage Sud – Stade Vélodrome

Virage Sud sa nachádza na Stade Vélodrome v Marseille, ktorý je domovským stánkom miestneho Olympique. Jej kapacita je 14 000 divákov. Celý jej názov znie Virage Sud Chavalier Roza podľa šľachtica, ktorý zohral významnú úlohu počas epidémie moru v Marseille v 18. Storočí. Virage Sud je takmer identická ako Virage Nord, avšak svoje miesto na nej majú skupiny South winners 87 a Commado ultras 84. Tie sú známe svojou zápasovou choreografiou, ktorej efekt  dotvára práve špecifický tvar tejto  tribúny. Ultras Olympique Marseille z tribúny Virage Sud sú ľavicovo orientovaný, čo je často krát vidno aj v ich choreografií, prevládajú motívy Che Guevaru a pod. a sú považovaní za najlepších vo Francúzsku.

 

Pokračovanie nabudúce...[1] Vyšetrením tragédie v Hillsborough bol poverený Lord Peter Taylor. Výsledkom vyšetrovania boli 2 správy: jedna priebežná a jedna konečná, ktorá obsahovala odporúčania pre zvýšenie bezpečnosti na futbalových štadiónoch tá je známa ako Taylorova správa (Taylor Report).  Taylorovu správu možno nájsť tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?