Najslávnejšie futbalové tribúny na svete (3. časť)

Autor: Michal Brestovanský | 16.4.2012 o 22:51 | (upravené 16.4.2012 o 23:47) Karma článku: 7,05 | Prečítané:  701x

Prinášam ďalšiu časť série o najslávnejších tribúnach na svete. Tentokrát to budú znova 4 tribúny. Všetky sa nachádzajú na britských štadiónoch.

West Stand a East Stand – Highbury

Sú tribúny na bývalom štadióne Arsenalu Londýn Highbury.  Boli postavené v roku 1932 resp. 1936 v architektonickom štýle Art Deco. Kapacita East Stand bola 9 000 miest, ktorá sa ani následkom rekonštrukcií, ktoré na štadióne prebehli nezmenila. West Stand mala kapacitu 4 000 miest na sedenie a ďalších 17 000 na státie. Po odporúčaní už viackrát spomínanej Taylorovej správy bola kapacita West Stand  upravená na 11 000 miest na sedenie. Štadión Higbury bol v roku 2006 zbúraný  a na jeho mieste bolo postavené námestie a nové luxusné apartmány. Obe tribúny však boli zakomponované do projektu a stoja dodnes, pretože sú považované za kultúrno-historickú pamiatku. Každý milovník Arsenalu Londýn a štadiónu Highbury má tak možnosť kúpiť si apartmán na svojej obľúbenej tribúne.

West Stand

East Stand

East Stand v roku 1971

Súčasná podoba East Stand

Dobové video zachycujúce podobu Highbury v roku 1979

 

The Holte End – Villa Park

Vo Villa Parku v Birminghame, ktorý je domovom Aston Villy sa nachádza tribúna Holte End. Svoje meno nesie podľa sira Thomasa Holteho, ktorý bol vlastníkom jakobínskeho zámku Aston Hall a jeho priľahlých pozemkov, na ktorých v súčasnosti stojí Villa Park. Postavená bola v roku 1940 a je kapacita bola viac ako 30 000 miest na státie.Rekord v návštevnosti padol v 6 kole FA Cup-u v roku 1946 proti Derby County,  kedy sa na tribúne The Holte End tiesnilo 45 000 fanúšikov z celkovej návštevy 75 000 ľudí! Po tragédií v Ibrox Parku v roku 1971, pri ktorej zahynulo 66 ľudí, prešla bezpečnostnou úpravou a jej kapacita bola znížená na 22 600 miest na státie. Aj po tejto úprave bola určitý moment najväčšou tribúnou typu „Kop“ vo Veľkej Británií. V roku 1994 prešla prestavbou, s ktorou však nesúhlasila väčšina fanúšikov Aston Villy, ktorí chceli zachovať miesta na státie. To sa im ale nepodarilo a súčasná kapacita Holte End po prestavbe je 13 472 miest na sedenie. Stále však patrí medzi najväčšie samostatne stojace tribúny nachádzajúce sa za bránkou na svete.

The Holte end v časoch najväčšej slávy

The Holte End ešte v dobe bez strechy

The Holte End v súčasnosti

Villa Park v roku 1979

 

East Stand – The Valley

Štadión The Valley bol dlhé roky najväčším štadiónom v Londýne a tribúna East Stand dokonca najväčšou v celom Anglicku. Zmestilo sa na ňu viac ako 40 000 ľudí! Dlhodobá absencia klubu Charlton Athletic medzi anglickou elitou mala za následok úbytok fanúšikov a štadión vyžadoval rekonštrukciu. Klubu ale vznikli veľké dlhy, tie však vyrovnali fanúšikovia, ktorí klub kúpili, avšak štadión The Valley zostal vo vlastníctve bývalého majiteľa. Klub nebol sám schopný finančne zabezpečiť renováciu štadióna  a v roku 1985 opustil The Volley. Ten niekoľko rokov chátral avšak v roku 1990 bola schválená rekonštrukcia, s ktorou sa začalo v roku 1991. Nová verzia tribúny East Stand bola postavená v roku 1994 a jej kapacita je v súčasnosti "iba" 6000 miest na sedenie.

East Stand v časoch najväčšej slávy

East Stand po poslednom zápase v roku 1984

Chátrajúca tribúna East Stand

East Stand v súčasnosti

The Valley v roku 1979

 

Pokračovanie nabudúce...

Predchádzajúce časti:
http://brestovansky.blog.sme.sk/c/295905/Najslavnejsie-futbalove-tribuny-na-svete-1-cast.html
http://brestovansky.blog.sme.sk/c/295965/Najslavnejsie-futbalove-tribuny-na-svete-2-cast.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?