Najslávnejšie futbalové tribúny na svete (4. časť)

Autor: Michal Brestovanský | 24.4.2012 o 20:02 | (upravené 24.4.2012 o 20:56) Karma článku: 4,79 | Prečítané:  864x

Štvrtá a zrejme aj záverečná časť série o najslávnejších futbalových tribúnach na svete. Tento krát s 3 tribúnami a tak trocha z každého rožku trošku.

Kippax – Maine Road

Na bývalom štadióne Manchesteru City Maine Road sa nachádzala tribúna Kippax. Jej pôvodný názov bol The Popular Side. Premenovaná bola v roku 1956, kedy klub získal stavebné povolenie na stavbu strechy nad touto tribúnou.  Kippax sa tiahne popri celej dĺžke ihriska. Jej kapacita bola 26 000 miest na státie, avšak počas dôležitých zápasov sa na nej tiesnilo niekedy aj o 10 až 15 tisíc fanúšikov viac. Miesto na nej mali najhlučnejší fanúšikovia Manchesteru City. Hovorí sa, že počas zápasu sa na nej nedalo hýbať a kto potreboval odísť mohol tak urobiť len na rukách fanúšikov, ktorí si ho medzi sebou posúvali ako speváka na rockovom koncerte. V roku 1994 bola zbúraná a na jej mieste vyrástla nová tribúna Kippax, ktorej kapacita bola 10 178 miest na sedenie, a ktorá bola v tom období najvyššou tribúnou v Anglicku. Viackrát sa stalo, že fanúšikovia sediaci na horných poschodiach tribúny a trpiaci závratmi z výšky museli počas zápasu odísť. Od roku 2003 hrá Manchester City svoje zápasy na štadióne City of Manchester Stadium, ktorého východná tribúna nesie takisto názov Kippax ako pamiatku najslávnejšej tribúny histórie Manchesteru City.

Stará verzia tribúny Kippax

Nová tribúna Kippax z roku 1994

Štadión Maine Road v roku 1979


 

Kop of Boulogne – Parc des Princes

Je tribúna v „Parku princov“ v Paríži, ktorý je domovským stánkom PSG.  Je považovaná za najznámejšiu vo Francúzsku, kvôli tomu, že na nej sídlia chuligáni z krajne pravicovo orientovaných politických skupín a je výrazom futbalového chuligánstva a politického extrémizmu vo francúzskej kultúre. Slávnou sa stala vďaka  fanúšikovskej skupine Boulogne Boys, ktorá vznikla v roku 1985, a ktorej členovia boli aj členmi francúzskeho Národného frontu. Táto skupina fanúšikov často krát počas zápasov útočila na vlastných „multikultúrnych fanúšikov“ na štadióne, než na hosťujúcich fanúšikov. Ich vzormi boli anglickí rowdies, preto aj tribúna nesie názov Kop, ktorý bol v Anglicku svojho času veľmi rozšírený.  V roku 2006 po zápase s Hapoelom Tel Aviv bol policajtom dokonca zastrelený jeden člen Boulogne Boys po tom ako sa snažil spolu so skupinou asi 100 fanúšikov zaútočiť na fanúšika Hapoelu Tel Aviv. Viac krát sa stalo, že Kop of Boulogne bola počas zápasov uzavretá aby sa na štadión nedostali najradikálnejší fanúšikovia. V roku 2008 bola skupina Boulogne Boys rozpustená, avšak väčšina jej členov sa infiltrovala do iných fanúšikovských skupín. O 2 roky neskôr francúzsky premier François Fillon a minister vnútra Brice Hortefeux podpísali dekrét, ktorým rozpustili ďalšie 2 fanúšikovské skupiny na Kop of Boulogne. V súčasnosti je PSG pod paľbou kritiky, pretože aj napriek rozpusteniu fanúšikovských skupín na Kop of Boulogne problém nerieši a naďalej dochádza k výtržnostiam a chuligánskym stretom. 

 

Westkurve – Fritz Walter Stadion

Nemecký futbalový klub 1. FC Kaiserslautern sa môže pochváliť tribúnou Westkurve, ktorá sa nachádza na štadióne Fritza Waltera, ktorý je tiež známy pod prezývkou "Betze", čo je prezývka kopca Betzenberg, na ktorom je štadión postavený.  Westkurve je hovorový názov, pretože v minulosti na mieste súčasného štadióna Fritza Waltera stál starý štadión Betzenberg, ktorého tribúny za bránkou boli v typickom ovále a v Nemecku sa bežne označovali názvom “kurve“.  Ovál bol zrušený v roku 1986, kedy na jeho mieste bola postavená nová tribúna, ktorá však odvtedy už prešla viacerými rekonštrukciami, naposledy pred majstrovstvami sveta, ktoré sa konali v Nemecku v roku 2006. Aj keď je súčasný štadión postavený v  "anglickom" štýle, fanúšikovia novú tribúnu stále volajú týmto názvom. Oficiálnym názvom je v súčasnosti "Karlsberg - Westribüne" podľa jedného zo sponzorov. Kapacita Westkurve je 16 464 miest z toho 14 426 na státie. Je po Südtribüne v Dortmunde druhou najväčšou tribúnou na státie v Nemecku po. Najvyššie miesto na sedenie je na Westkurve vo výške 32 metrov a je vzdialené 69 metrov od hracej plochy. Sídlia na nej v súčasnosti viaceré Ultras skupiny. Najslávnejšou z nich  je “Generation Luzifer“. Ultras Kaiserslauternu sú jediní v Nemecku, ktorí sídlia na tribúne orientovanej na západ. Napriek tomu, že Kaiserslautern v posledných rokoch nepodáva stabilné výkony, Westkurve je vždy naplnená do posledného miesta. Hovorí sa, že v Kaiserslauterne je futbal povýšený na náboženstvo. Westkurve je spolu so Südtribüne v Dortmunde považovaná za najslávnejšiu tribúnu  v Nemecku.

Westkurve na starom štadióne Betzenberg

Súčasná podoba Westkurve na štadióne Fritza Waltera

 

Ďakujem za pozornosť

(V prípade záujmu môžem v sérií ešte chvíľu pokračovať, pretože som určite nespomenul všetky slávne tribúny)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?