Strelecká neschopnosť slovenského futbalu

Autor: Michal Brestovanský | 8.6.2013 o 14:59 | (upravené 8.6.2013 o 15:10) Karma článku: 8,35 | Prečítané:  977x

Po včerajšom zápase sa na hráčov a trénerov zniesla obrovská vlna kritiky. Oprávnene. Rozoberať včerajší zápas netreba. Skôr by som sa chcel štatisticky pozrieť na to, čo stojí za neschopnosťou našich hráčov streliť gól. Drvivá väčšina hráčov v národnom mužstve si prešla aj Corgoň ligou, takže príčinu možno začať hľadať už tam.

Sezónu 2012/2013 máme už za sebou. Plusy a mínusy sezóny už boli viackrát prebraté. Ja som si všimol a sústredil sa na fakty, ktoré neboli až tak sledované. Majstrom sa stal v predstihu Slovan Bratislava. Ak ste si všimli, dokázal zvíťaziť v 16 zápasoch, čo pri počte 33 zápasov, nie je ani polovica. Prešiel som tabuľky všetkých európskych líg a Slovan Bratislava je jediným majstrom svojej krajiny v Európe, ktorý nedokázal zvíťaziť v aspoň polovici svojich zápasov.

Naša reprezentácia má dlhodobo problém so strieľaním gólov, už sme si celkom zvykli, že viac ako gól strelíme len výnimočne. V Corgoň lige to nie je o nič iné. Slovan ako majster strelil 56 gólov, čo je najviac lige, ale je to len priemer 1,69 gólu na zápas. Naposledy sa podarilo priemer 2 strelených gólov na zápas prekonať v sezóne 2008/2009, kedy sa majstrom stal tiež Slovan a jeho priemer bol 2,09 gólu na zápas (33záp. / 69 g.). Odvtedy už 4 roky čakáme na ďalšie mužstvo, ktoré túto hranicu prekoná.

Ak sa na to pozrieme z dlhodobejšieho hľadiska, od sezóny 2000/2001 sa priemer 2 strelených gólov na zápas  podarilo prekonať iba 7 mužstvám!!! V sezóne 2000/2001 sa to podarilo Interu aj Slovanu, ich priemer bol  2,02 resp. 2,33. V sezóne 2004/2005; 2006/2007 a 2007/2008 prekonala 2 gólový priemer MŠK Žilina. V sezóne 2007/2008 aj Artmedia Petržala. A v sezóne 2008/2009 už spomínaný Slovan.

Adrián Guľa, momentálne už tréner MŠK Žilina sa raz vyjadril, že z bodov v Corgoň lige sa stal fetiš. S týmito slovami nemožno nesúhlasiť. Z Corgoň ligy sa stala zábavka bohatých majiteľov, ktorý z dlhej chvíle súperia sami medzi sebou. Najdôležitejší je počet bodov a postavenie v tabuľke na konci sezóny. Atraktívny, ofenzívny futbalový prejav, množstvo gólov, koncepcia, ktoré zaujímajú fanúšikov sú na okraji záujmu. Tréneri dostávajú za úlohu pred sezónou umiestniť sa s mužstvom na konkrétnom mieste v tabuľke, ak sa im to nedarí, sú nahradení. Od toho sa odvíja celá zápasová príprava. Mužstvo sa pokúša streliť gól a keď sa mu to podarí, sústreďuje sa už len na bránenie. Mladý útočníci v našej lige sa dostávajú do minima príležitostí. Nedokážu futbalovo rásť, ich ofenzívne kvality sú minimálne. Čo sa nakoniec prejaví aj na medzinárodnej scéne, kedy sa nevedia dostať do príležitosti a keď sa im to podarí, chýba im pokoj na kopačke. Nedokážeme spomedzi takmer pól milióna registrovaných hráčov vyprodukovať jedného útočníka, ktorý by sa dokázal gólovo presadiť v poprednejšej európskej súťaži. Ba dokonca nedokážeme streliť ani  viac ako jeden gól podpriemernému Lichtenštajnsku, či Andore, ktorých hráči po zápase musia nastúpiť do zamestnania.

Pre zaujímavosť ešte nejaké štatistiky našej reprezentácie:
Od osemfinále MS 2010 sme odohrali 28 zápasov a v nich sme strelili 27 gólov, čo je v priemere ešte menej ako gól na zápas. V týchto 27 zápasoch sme dokázali dať 3 a viac gólov iba jeden jediný raz a to v priateľskom zápase s Dánskom, ktoré sme vyhrali 1:3 v Odense. 2 góly sme strelili 5 krát, z toho ak počítame kvalifikačné zápasy ME 2012 a MS 2014 tak iba v 2 zápasoch sme dokázali streliť viac ako 1 gól!!! Čo je na mužstvo, ktoré má ambície postúpiť na záverečný turnaj katastrofálna vizitka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?