Keď veľký pipík doma, neznamená nič vonku

Autor: Michal Brestovanský | 30.7.2013 o 14:51 | Karma článku: 8,03 | Prečítané:  1414x

Slovenský klubový futbal dlhodobo upadá, to je známy fakt. Prečo je tomu tak? Však takmer každý Corgoň ligový klub vlastní „úspešný“ majiteľ, ktorý nie je naučený prehrávať.

Slovenský klubový futbal dlhodobo upadá, to je známy fakt. Prečo je tomu tak? Však takmer každý Corgoň ligový klub vlastní „úspešný“ majiteľ, ktorý nie je naučený prehrávať.

Sme zvyknutí, že väčšina  spoločností týchto úspešných biznismenov vyhrá takmer akýkoľvek tender, ktorý je v tejto republike vyhlásený. Ba dokonca ho dokážu so svojou ponukou vyhrať v dobe keď ešte ani vyhlásený nebol. Nepripúšťajú si prehru, oni tvoria pravidlá. Dá sa povedať, že za futbalovými klubmi stojí podnikateľská elita tohto národa, vyvolení, nedotknuteľní a najúspešnejší.

Keď však dôjde k porovnaniu so zahraničnými klubmi, tak takmer vždy ťahajú za kratší koniec. Do vrecka ich už strčia podnikatelia a majitelia z akejkoľvek či už viac alebo menej futbalovo vyspelej krajiny. Pri porovnávaní pipíkov už nemajú žiaden nárok.

Dôvodom je nedostatok trpezlivosti a obrovská chamtivosť. Keď niečo dosiahneme, chceme okamžite viac a viac, najlepšie bez nejakej námahy. Hrnieme sa za každou štátnou zákazkou, veď predsa nemôžeme neuspieť a systém tu je a vždy bol nadstavený tak, že však my sme tí najúspešnejší, nám všetko patrí. Myslíme si, že keď nám tento štát dá všetko, čo chceme bude to tak aj pri medzinárodnej konfrontácií.

Žiaľ páni, futbal je o niečom inom! Samozrejme, chápem, že kluby vám slúžia viac menej ako pračky peňazí. Hreje však pocit, že vás čím ďalej viac a viac rozpráši nejaký futbalový trpaslík ba dokonca menej úspešný podnikateľ zo zahraničia. Pretože potom vyzeráte ako totálni babráci. A to mi nehovorte, že vás aspoň trocha netrápi.

Cestu ako byť úspešný vo futbale na Slovensku, nám však ukazuje v poslednej dobe jeden klub. Ten klub sa volá AS Trenčín. Keď sa na neho bližšie pozrieme, zistíme, že tento klub ako jediný má zahraničného majiteľa a robí všetko inak ako zvyšné slovenské kluby. Tento klub je trpezlivý, ide si svojou cestou a postupnými krokmi. Má svoju koncepciu. Podpísal mladého ambiciózneho trénera, dal mu dostatok času na realizáciu jeho myšlienok,  odbremenil ho od ťarchy výsledkov a mohol rozvíjať ofenzívny prejav mužstva. Po štyroch rokoch nahradil odchádzajúceho trénera podobným trénerským typom, ktorý dokáže pokračovať v nastúpenom trende. Tento klub má na to aby sa v priebehu 2-3 rokov stal najlepším klubom pod Tatrami. Herne a bojovnosťou v európskych pohároch ním už určite je.  Stačil k tomu iba kúsok trpezlivosti a iná mentalita.

 

Akých výsledkov na športovom poli by sme v tejto krajine dosiahli, keby zmenili mentalitu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Skúsili sme prejsť ilegálne z Mexika do USA. Vypustia psy a mieria na vás samopalom

Oscarový režisér nakrútil unikátnu virtuálnu realitu.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.


Už ste čítali?